| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJR75V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.75 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJR75V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJR75V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.75 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJR75V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJR75V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJR75V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJR75V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJR75V.
| UUX2A220MNL1GS | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX2A220MNL1GS.pdf | |
| UHE0J152MPD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE0J152MPD.pdf | |
| UPM1J681MHD6TN | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J681MHD6TN.pdf | |
| UMA1H3R3MDD1TE | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1H3R3MDD1TE.pdf | |
| MAL213430109E3 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213430109E3.pdf | |
| MALREKB00PB268JL0K | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.95 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00PB268JL0K.pdf | |
| UPA1E561MPD | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1E561MPD.pdf | |
| AFK227M16E16VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK227M16E16VT-F.pdf | |
| TE1093 | 35µF 6V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1093.pdf | |
| EKMS421VSN331MA30S | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN331MA30S.pdf | |
| CL31B333KGHNNNE | 0.033µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B333KGHNNNE.pdf | |
| FA28X7R1H102KNU06 | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FA28X7R1H102KNU06.pdf | |
| C1812C683J1GACTU | 0.068µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C683J1GACTU.pdf | |
| CL31B471KBCNNNC | 470pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B471KBCNNNC.pdf | |
| C322C131JCG5TA | 130pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm) | C322C131JCG5TA.pdf |