| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJR56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.56 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJR56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJR56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.56 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJR56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJR56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJR56V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJR56V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJR56V.
| 6.3MS5100MEFC6.3X5 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS5100MEFC6.3X5.pdf | |
| LGY1C273MELB40 | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1C273MELB40.pdf | |
| 381LR271M450K042 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 491 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR271M450K042.pdf | |
| B43510A5228M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 50 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5228M.pdf | |
| URS1A331MPD1TA | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A331MPD1TA.pdf | |
| MAL204271109E3 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.9 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL204271109E3.pdf | |
| 200MXC1000MEFCSN25X45 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC1000MEFCSN25X45.pdf | |
| 159LMB050M2EH | ELECTROLYTIC | 159LMB050M2EH.pdf | |
| B43601C2108M82 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C2108M82.pdf | |
| MAL209636102E3 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 187 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209636102E3.pdf | |
| E36D451HPS472MED0M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPS472MED0M.pdf | |
| AHA226M35D16B-F | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA226M35D16B-F.pdf | |
| URU2F470MRD | 47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU2F470MRD.pdf | |
| C5750X7S3D103M250KE | 10000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7S 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X7S3D103M250KE.pdf | |
| CL10B562KC8WPNC | 5600pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B562KC8WPNC.pdf |