| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJR51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.51 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJR51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJR51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.51 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJR51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJR51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJR51V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJR51V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJR51V.
| UUD1V221MNL1GS | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1V221MNL1GS.pdf | |
| ECO-S2GB221CA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GB221CA.pdf | |
| UKL1H2R2MDDANATD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H2R2MDDANATD.pdf | |
| UVY1J221MPD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1J221MPD.pdf | |
| 63YXJ220MT810X20 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXJ220MT810X20.pdf | |
| 477AVD016MGE | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 710 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 477AVD016MGE.pdf | |
| 35NA470MEFC12.5X25 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35NA470MEFC12.5X25.pdf | |
| 50YXH1000MEFCGC16X25 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXH1000MEFCGC16X25.pdf | |
| 109LBB025M2DC | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49.736 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 109LBB025M2DC.pdf | |
| LKS1E103MESB | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E103MESB.pdf | |
| MAL215926151E3 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.4 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215926151E3.pdf | |
| 510DX108M063FR2D | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 93 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C | 510DX108M063FR2D.pdf | |
| E92F501VND471MB50T | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 178 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F501VND471MB50T.pdf | |
| 604D301F050GJ7 | 300µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D301F050GJ7.pdf | |
| 101472U050AC1A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101472U050AC1A.pdf |