| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJR36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.36 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJR36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJR36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJR36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJR36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJR36V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJR36V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJR36V.
| LGW2G471MELB50 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2G471MELB50.pdf | |
| EDK226M016A9DAA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK226M016A9DAA.pdf | |
| UVR1E682MHD | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E682MHD.pdf | |
| UWJ1H3R3MCL1GB | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1H3R3MCL1GB.pdf | |
| URZ2D470MHD6TN | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2D470MHD6TN.pdf | |
| 16ZLG56MEFCTA5X11 | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16ZLG56MEFCTA5X11.pdf | |
| URS1H4R7MDD | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H4R7MDD.pdf | |
| ECA-2EM3R3B | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2EM3R3B.pdf | |
| MAL214099416E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6000 Hrs @ 125°C | MAL214099416E3.pdf | |
| MAL214699609E3 | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6000 Hrs @ 125°C | MAL214699609E3.pdf | |
| 80D221M200JC2DE3 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D221M200JC2DE3.pdf | |
| B43305E2188M62 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2188M62.pdf | |
| B43505A5397M82 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5397M82.pdf | |
| B41570E4159Q | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41570E4159Q.pdf | |
| B41458B8150M | 150000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B8150M.pdf |