| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJR27V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.27 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJR27V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJR27V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.27 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJR27V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJR27V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJR27V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJR27V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJR27V.
| ESK477M6R3AE3AA | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK477M6R3AE3AA.pdf | |
| UUD1A331MNL1GS | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1A331MNL1GS.pdf | |
| PEH534VDC3220M2 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | PEH534VDC3220M2.pdf | |
| UPJ2C3R3MPD1TD | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2C3R3MPD1TD.pdf | |
| UPW1J471MHD3TN | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J471MHD3TN.pdf | |
| 10ZLH680MEFC8X11.5 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10ZLH680MEFC8X11.5.pdf | |
| 6THE150MI | FIXED ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPA | 6THE150MI.pdf | |
| UVZ2DR47MED | 0.47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2DR47MED.pdf | |
| UPJ0J391MPD | 390µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ0J391MPD.pdf | |
| 157SMH010M | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.653 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 157SMH010M.pdf | |
| MALREKA00PB322F00K | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 840 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB322F00K.pdf | |
| ELXY350ETD151MH15D | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY350ETD151MH15D.pdf | |
| ELXV500ETD820MJC5S | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV500ETD820MJC5S.pdf | |
| AHA158M06G24T-F | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA158M06G24T-F.pdf | |
| ELXZ350EC3681MK20S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ350EC3681MK20S.pdf |