| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ6R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ6R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ6R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ6R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ6R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ6R8V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ6R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ6R8V.
| UPJ1A102MHD6TO | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A102MHD6TO.pdf | |
| LGX2E561MELZ45 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2E561MELZ45.pdf | |
| 860021373003 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021373003.pdf | |
| LNT1J153MSE | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1J153MSE.pdf | |
| 35ZL56MEFCT78X7 | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35ZL56MEFCT78X7.pdf | |
| 16ZLG470MEFC8X16 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16ZLG470MEFC8X16.pdf | |
| 50RX30100MT810X12.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 50RX30100MT810X12.5.pdf | |
| AFC476M25E16B-F | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC476M25E16B-F.pdf | |
| MALREKE00FG315LG0K | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 707 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FG315LG0K.pdf | |
| ELXV500ELL102ML30S | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL102ML30S.pdf | |
| B43858A2686M | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A2686M.pdf | |
| B43821A9336M | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A9336M.pdf | |
| 478LBB050M2BE | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70.55 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 478LBB050M2BE.pdf | |
| B43504A2277M7 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 480 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2277M7.pdf | |
| B43254B5107M | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B5107M.pdf |