| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ6R2V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ6R2V.
| EEE-HA1C100R | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1C100R.pdf | |
| EEE-1CA331UAP | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA331UAP.pdf | |
| UCS2G270MND9 | 27µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G270MND9.pdf | |
| 476SVF025M | ELECTROLYTIC | 476SVF025M.pdf | |
| TYEH1H105D55MTR | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | TYEH1H105D55MTR.pdf | |
| MALREKB00DC347EG0K | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 450 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DC347EG0K.pdf | |
| B43305A5826M87 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5826M87.pdf | |
| LGY2C681MELA | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2C681MELA.pdf | |
| B43504E107M62 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E107M62.pdf | |
| MAL209536681E3 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 156 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209536681E3.pdf | |
| E36D100HPN563UCD0M | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D100HPN563UCD0M.pdf | |
| B43458A5338M3 | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A5338M3.pdf | |
| UVR2C471MRA | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C471MRA.pdf | |
| B41044A5475M | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41044A5475M.pdf | |
| C0805H333J3GACTU | 0.033µF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805H333J3GACTU.pdf |