| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ5R6V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ5R6V.
| UPT2W151MRD6 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W151MRD6.pdf | |
| LNX2V272MSEF | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2V272MSEF.pdf | |
| EMVY160ADA101MF60G | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD | EMVY160ADA101MF60G.pdf | |
| MAL215376101E3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | MAL215376101E3.pdf | |
| 515D109M010FR6AE3 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D109M010FR6AE3.pdf | |
| B41689A8597Q001 | 590µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 397 mohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8597Q001.pdf | |
| LKS1V472MESZ | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1V472MESZ.pdf | |
| EKMM451VSN820MN35S | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VSN820MN35S.pdf | |
| B43501B5107M80 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5107M80.pdf | |
| ERWE351LGC123MFF5M | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE351LGC123MFF5M.pdf | |
| B43770A9128M3 | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 47 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A9128M3.pdf | |
| UPW1J102MHH6 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J102MHH6.pdf | |
| C1005C0G1H030C050BA | 3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H030C050BA.pdf | |
| QMJ316B7222KFHT | 2200pF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | QMJ316B7222KFHT.pdf | |
| CL05B183KO5NNNC | 0.018µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B183KO5NNNC.pdf |