| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ4R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ4R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ4R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ4R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ4R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ4R7V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ4R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ4R7V.
| UMP1E3R3MDD1TP | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1E3R3MDD1TP.pdf | |
| 550C142T450BF2B | 1400µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53.3 mOhm 10000 Hrs @ 105°C | 550C142T450BF2B.pdf | |
| EEE-HB0J470AR | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB0J470AR.pdf | |
| MAL213833222E3 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 210 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213833222E3.pdf | |
| EKY-500ELL271MJ20S | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-500ELL271MJ20S.pdf | |
| EEU-EB1H470SH | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H470SH.pdf | |
| 80ZLH1500MEFC18X40 | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH1500MEFC18X40.pdf | |
| EEU-EB1H3R3SB | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H3R3SB.pdf | |
| UCD0J270MCL1GS | 27µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD0J270MCL1GS.pdf | |
| 25ZLG330MEFCTA8X16 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25ZLG330MEFCTA8X16.pdf | |
| 200TXW100MEFC10X40 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200TXW100MEFC10X40.pdf | |
| EKXJ221ELL121ML20S | 120µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL121ML20S.pdf | |
| 227LBA350M2CD | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13036 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227LBA350M2CD.pdf | |
| 381LX683M010A052 | 68000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX683M010A052.pdf | |
| B41605B109M8 | 10000µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 13 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605B109M8.pdf |