| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ3R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ3R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ3R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ3R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ3R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ3R6V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ3R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ3R6V.
| B43521A9158M | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A9158M.pdf | |
| EGPA250ELL222MK30S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA250ELL222MK30S.pdf | |
| 50MS54.7MEFC5X5 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS54.7MEFC5X5.pdf | |
| 476BPS063M | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.233 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 476BPS063M.pdf | |
| EKXJ201ELL101MJ35S | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL101MJ35S.pdf | |
| B43504E107M80 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E107M80.pdf | |
| B43540A5187M82 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5187M82.pdf | |
| B43505A9107M87 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9107M87.pdf | |
| B43504C2687M80 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2687M80.pdf | |
| ELXM401VSN331MA35S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM401VSN331MA35S.pdf | |
| B43508A9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9397M80.pdf | |
| MAL215659822E3 | 8200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 63 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215659822E3.pdf | |
| CGR262U075R3L | 2600µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | CGR262U075R3L.pdf | |
| 101X272U100AB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X272U100AB2B.pdf | |
| ECE-T2AA682FA | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 37 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2AA682FA.pdf |