| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ3R0V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ3R0V.
| ECA-2WHG4R7 | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2WHG4R7.pdf | |
| ESH106M063AC3AA | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH106M063AC3AA.pdf | |
| UPW1J4R7MDD1TD | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J4R7MDD1TD.pdf | |
| 106CKH100M | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.263 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106CKH100M.pdf | |
| EEA-FC1C150H | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1C150H.pdf | |
| UPJ2A680MPD | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A680MPD.pdf | |
| B43252A2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A2337M.pdf | |
| LAK2G181MELB30 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G181MELB30.pdf | |
| SLP391M450H7P3 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M450H7P3.pdf | |
| B43504A277M67 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 500 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A277M67.pdf | |
| B43540C2108M | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2108M.pdf | |
| SMG200VB22RM10X20LL | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.068 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG200VB22RM10X20LL.pdf | |
| C0603C471K3RACTU | 470pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C471K3RACTU.pdf | |
| FK11X5R0J686M | 68µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK11X5R0J686M.pdf | |
| GJM1555C1H1R2WB01D | 1.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H1R2WB01D.pdf |