| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ2R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ2R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ2R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ2R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ2R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ2R7V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ2R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ2R7V.
| ALC40A331DD400 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 386 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | ALC40A331DD400.pdf | |
| ALS30A682NP400 | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | ALS30A682NP400.pdf | |
| 160LEX22MEFC10X12.5 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | 160LEX22MEFC10X12.5.pdf | |
| 860040775008 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040775008.pdf | |
| PSU46030 | 460µF 330V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU46030.pdf | |
| 860080674009 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080674009.pdf | |
| UCS2V680MHD1TN | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2V680MHD1TN.pdf | |
| 35ZT22M5X11 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 35ZT22M5X11.pdf | |
| MALREKA05DC410D00K | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 270 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DC410D00K.pdf | |
| 10PK6800MEFCG412.5X25 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10PK6800MEFCG412.5X25.pdf | |
| ULD2W100MPD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | ULD2W100MPD.pdf | |
| EKXJ351ELL151ML40S | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL151ML40S.pdf | |
| UBC1V681MNS1MS | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1V681MNS1MS.pdf | |
| ELXS181VSN681MP35S | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS181VSN681MP35S.pdf | |
| B43501E187M7 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 740 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E187M7.pdf |