| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ2R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ2R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ2R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ2R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ2R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ2R2V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ2R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ2R2V.
| LGU1C153MELZ | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1C153MELZ.pdf | |
| UKT1C221MED1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C221MED1TD.pdf | |
| UVR2F2R2MPD1TD | 2.2µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F2R2MPD1TD.pdf | |
| 50YXM33MEFCT16.3X11 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXM33MEFCT16.3X11.pdf | |
| EKZE6R3ETD222MJ25S | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE6R3ETD222MJ25S.pdf | |
| MALREKB00JG510B00K | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JG510B00K.pdf | |
| UCY2G560MHD6 | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G560MHD6.pdf | |
| B43540A2827M2 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2827M2.pdf | |
| MAL209444271E3 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209444271E3.pdf | |
| B43642A9397M000 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 260 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642A9397M000.pdf | |
| B43540A5277M7 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5277M7.pdf | |
| MLP562M035EK1A | 5600µF 35V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP562M035EK1A.pdf | |
| SHR47M100ST | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | SHR47M100ST.pdf | |
| B41042A6396M | 39µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A6396M.pdf | |
| C0603C0G1H101J030BA | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1H101J030BA.pdf |