| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ2R0V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ2R0V.
| UBT1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1A471MPD1TD.pdf | |
| UZE1E100MCL1GB | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZE1E100MCL1GB.pdf | |
| ELXY100ELL181MFB5D | 180µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY100ELL181MFB5D.pdf | |
| UPJ1K391MHH6 | 390µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K391MHH6.pdf | |
| SXR222M016ST | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR222M016ST.pdf | |
| UHD1E272MHD1TN | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1E272MHD1TN.pdf | |
| TVA1501 | 4µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1501.pdf | |
| 50MXC6800MEFCSN35X30 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 50MXC6800MEFCSN35X30.pdf | |
| B43601F2827M80 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2827M80.pdf | |
| LP122M250H9P3 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP122M250H9P3.pdf | |
| E91F451VND471MA65T | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 178 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F451VND471MA65T.pdf | |
| MAL210252152E3 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210252152E3.pdf | |
| E36D451HPN152MCA5M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 165.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN152MCA5M.pdf | |
| E36D451LPN861TEA5M | 860µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN861TEA5M.pdf | |
| EET-ED2E821DA | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2E821DA.pdf |