| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ1R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ1R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ1R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ1R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ1R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ1R8V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ1R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ1R8V.
| EKMG401ELL100MJ20S | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG401ELL100MJ20S.pdf | |
| LGU1E153MELB | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E153MELB.pdf | |
| EKXJ251ELL121ML25S | 120µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL121ML25S.pdf | |
| ECO-S1CA123BA | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA123BA.pdf | |
| 50SKV47M8X10.5 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 50SKV47M8X10.5.pdf | |
| ECA-1VHG470B | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1VHG470B.pdf | |
| UPM1C121MED1TA | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1C121MED1TA.pdf | |
| UFG1HR47MDM1TA | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1HR47MDM1TA.pdf | |
| MALREKB00BA268FM0K | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.73 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA268FM0K.pdf | |
| USP1C220MDD1TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1C220MDD1TP.pdf | |
| TVA1420 | 100µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1420.pdf | |
| B43504B5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5157M82.pdf | |
| ETXH401VSN331MR45S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH401VSN331MR45S.pdf | |
| B41607A7228M9 | 2200µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A7228M9.pdf | |
| B41042A4687M | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A4687M.pdf |