| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ1R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ1R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ1R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ1R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ1R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ1R2V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ1R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ1R2V.
| 159TTA016M | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 53.1 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 159TTA016M.pdf | |
| EEU-EB2G220S | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2G220S.pdf | |
| UES1H331MHM | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1H331MHM.pdf | |
| UPM2A4R7MED1TA | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A4R7MED1TA.pdf | |
| 25ZLK560M10X16 | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ZLK560M10X16.pdf | |
| EKMG6R3ELL223MM40S | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL223MM40S.pdf | |
| EMVY160GDA222MMH0S | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY160GDA222MMH0S.pdf | |
| LKG1K102MESABK | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1K102MESABK.pdf | |
| B41231B6109M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B6109M.pdf | |
| B41789A7827Q001 | 820µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 88 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789A7827Q001.pdf | |
| E36D451LPN221TC79N | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN221TC79N.pdf | |
| B43564A2338M | 3300µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15000 Hrs @ 85°C | B43564A2338M.pdf | |
| E32D201HPN333MEM9M | 33000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D201HPN333MEM9M.pdf | |
| UWT0G101MCR1GB | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT0G101MCR1GB.pdf | |
| UWT1C100MCR2GB | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1C100MCR2GB.pdf |