| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BJ1R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BJ1R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BJ1R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BJ1R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BJ1R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BJ1R0V is new and unused, you can buy ERJ-B2BJ1R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BJ1R0V.
| EEE-FK1V681AQ | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1V681AQ.pdf | |
| LNC2V123MSEH | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V123MSEH.pdf | |
| 860010278022 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010278022.pdf | |
| UVY2V4R7MPD1TD | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V4R7MPD1TD.pdf | |
| UFW1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V221MPD.pdf | |
| 10TWL220KEFC10X20 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10TWL220KEFC10X20.pdf | |
| UKT1C331MPD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C331MPD.pdf | |
| B43231A5566M | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A5566M.pdf | |
| UPB2E151MHD | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2E151MHD.pdf | |
| B43254A5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A5157M.pdf | |
| B41550A8479Q | 47000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41550A8479Q.pdf | |
| CGA3E3X8R1E224K080AB | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X8R1E224K080AB.pdf | |
| GRM022R60J333ME15L | 0.033µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM022R60J333ME15L.pdf | |
| C0805X150J5GACTU | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805X150J5GACTU.pdf | |
| RCER72A153K0M1H03A | 0.015µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCER72A153K0M1H03A.pdf |