| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BFR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BFR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BFR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BFR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BFR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BFR62V is new and unused, you can buy ERJ-B2BFR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BFR62V.
| EEE-1EA3R3NR | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA3R3NR.pdf | |
| 380LX562M035H022 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX562M035H022.pdf | |
| UVP1V471MHD1TO | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1V471MHD1TO.pdf | |
| UUG1H471MNQ6MS | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1H471MNQ6MS.pdf | |
| UVR1E4R7MDD6 | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1E4R7MDD6.pdf | |
| UPS1A331MPD | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1A331MPD.pdf | |
| MAL213650221E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213650221E3.pdf | |
| SH470M200ST | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.23 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH470M200ST.pdf | |
| B43231A1567M | 560µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A1567M.pdf | |
| MAL215266101E3 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215266101E3.pdf | |
| B43305F2158M62 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2158M62.pdf | |
| TC53 | 12µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 8.65 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC53.pdf | |
| C0805C222JAGACAUTO | 2200pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C222JAGACAUTO.pdf | |
| GRM0225C1E7R3BDAEL | 7.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R3BDAEL.pdf | |
| C3225X7S0J476M250AC | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7S0J476M250AC.pdf |