| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BFR51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.51 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BFR51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BFR51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.51 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BFR51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BFR51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BFR51V is new and unused, you can buy ERJ-B2BFR51V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BFR51V.
| EKXJ401ELL560MJ50S | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL560MJ50S.pdf | |
| UVR2G101MRD6 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G101MRD6.pdf | |
| UMA1H2R2MDD1TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1H2R2MDD1TP.pdf | |
| EKXG451ELL150MK25S | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG451ELL150MK25S.pdf | |
| UMF0J330MDD1TP | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF0J330MDD1TP.pdf | |
| UFW1A223MRD | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1A223MRD.pdf | |
| UPW2A330MPD1TD | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2A330MPD1TD.pdf | |
| USP1H2R2MDD1TE | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1H2R2MDD1TE.pdf | |
| URZ2A4R7MDD1TA | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2A4R7MDD1TA.pdf | |
| UDB1H010MPM1TA | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | UDB1H010MPM1TA.pdf | |
| ESMQ500ELL331MJ16S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ500ELL331MJ16S.pdf | |
| MALREKB00FG322LG0K | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FG322LG0K.pdf | |
| EKXJ251ELL151MK45S | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL151MK45S.pdf | |
| 200MXC390MEFCSN22X30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC390MEFCSN22X30.pdf | |
| 380LX102M250A032 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX102M250A032.pdf |