| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BFR24V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.24 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BFR24V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BFR24V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.24 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BFR24V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BFR24V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BFR24V is new and unused, you can buy ERJ-B2BFR24V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BFR24V.
| UPW1V471MPD | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1V471MPD.pdf | |
| LGY2A332MELC40 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY2A332MELC40.pdf | |
| B43851F9226M | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.4 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851F9226M.pdf | |
| 16YXJ1000M10X16 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXJ1000M10X16.pdf | |
| 108AXZ6R3M | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 464 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 108AXZ6R3M.pdf | |
| EEU-HD1HR10 | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1HR10.pdf | |
| EGPD250ELL332ML20H | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm 3000 Hrs @ 135°C | EGPD250ELL332ML20H.pdf | |
| EKMH401VNN121MQ30T | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.072 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN121MQ30T.pdf | |
| 16MXC22000MEFCSN30X30 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 16MXC22000MEFCSN30X30.pdf | |
| E36D251LLB182MA92M | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 70.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LLB182MA92M.pdf | |
| E36D451HLN152MCA5M | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 165.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HLN152MCA5M.pdf | |
| B41041A7686M | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A7686M.pdf | |
| C1005X7R1E103M050BB | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7R1E103M050BB.pdf | |
| CGA3E3X8R1C334M080AB | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X8R1C334M080AB.pdf | |
| GRM3195C1H562JA01D | 5600pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM3195C1H562JA01D.pdf |