| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF8R2V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF8R2V.
| LGY1E123MELZ45 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E123MELZ45.pdf | |
| 865250540001 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250540001.pdf | |
| EKYB350ELL472ML40S | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB350ELL472ML40S.pdf | |
| UHW1H391MPD6 | 390µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H391MPD6.pdf | |
| 860160278036 | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860160278036.pdf | |
| UPJ2A010MDD | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2A010MDD.pdf | |
| UEP1V330MPD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1V330MPD.pdf | |
| MALREKE05DE210N00K | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.89 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DE210N00K.pdf | |
| B41888C8477M | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 104 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C8477M.pdf | |
| EKMH630VNN272MR25T | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VNN272MR25T.pdf | |
| 450VXR56MEFCSN25X25 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 450VXR56MEFCSN25X25.pdf | |
| MAL205742471E3 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 310 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205742471E3.pdf | |
| MAL215977471E3 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 420 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215977471E3.pdf | |
| MAL209536152E3 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 75 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209536152E3.pdf | |
| E36D451CPN472MEB7M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451CPN472MEB7M.pdf |