| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF6R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF6R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF6R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF6R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF6R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF6R8V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF6R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF6R8V.
| EKZE500ELL821MK35S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE500ELL821MK35S.pdf | |
| ALC10C102EL400 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 120 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ALC10C102EL400.pdf | |
| UVZ2D2R2MED1TD | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2D2R2MED1TD.pdf | |
| EEU-FM1A681 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1A681.pdf | |
| UHE1E272MHD | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E272MHD.pdf | |
| 50MH71MEFCTZ4X7 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH71MEFCTZ4X7.pdf | |
| ECE-A0JKS101I | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS101I.pdf | |
| MAL203658479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203658479E3.pdf | |
| 515D227M100EK6AE3 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M100EK6AE3.pdf | |
| B43501E277M7 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E277M7.pdf | |
| B43508D5227M2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508D5227M2.pdf | |
| LPX391M350H3P3 | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX391M350H3P3.pdf | |
| 36DE632G060AB2A | 6300µF 60V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE632G060AB2A.pdf | |
| HVMLS212M060EA1C | 2100µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack 72 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS212M060EA1C.pdf | |
| JMK105C6105KV-F | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | JMK105C6105KV-F.pdf |