| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF6R2V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF6R2V.
| UPW1H100MDD1TD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H100MDD1TD.pdf | |
| UMV0G101MFD1TP | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV0G101MFD1TP.pdf | |
| EKMG451ELL100MK20S | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMG451ELL100MK20S.pdf | |
| UCY2W150MPD | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W150MPD.pdf | |
| EMLA160ADA471MHA0G | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA160ADA471MHA0G.pdf | |
| UPS1J102MHD | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1J102MHD.pdf | |
| UVZ1V101MED1TA | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V101MED1TA.pdf | |
| 200RX304.7MT16.3X11 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 130°C | 200RX304.7MT16.3X11.pdf | |
| ECA-2CM101B | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2CM101B.pdf | |
| 35MXC15000MEFCSN35X35 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC15000MEFCSN35X35.pdf | |
| 200MXG1200MEFCSN30X35 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXG1200MEFCSN30X35.pdf | |
| B43540C2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2827M62.pdf | |
| E37F351CPN332MD92M | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F351CPN332MD92M.pdf | |
| E36D800HLN104MEE3M | 100000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.5 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D800HLN104MEE3M.pdf | |
| B43584B478M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43584B478M.pdf |