| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF5R6V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF5R6V.
| UVZ1V472MHD | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V472MHD.pdf | |
| EKYB101ELL6R8ME11D | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKYB101ELL6R8ME11D.pdf | |
| EEE-TK1C101P | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1C101P.pdf | |
| UPA1V152MHD | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1V152MHD.pdf | |
| UKL1J221MHD1TO | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J221MHD1TO.pdf | |
| MALSECL00AD222HARK | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 880 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00AD222HARK.pdf | |
| B41866C5128M000 | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 89 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41866C5128M000.pdf | |
| MAL213214102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 280 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213214102E3.pdf | |
| B43501A9227M7 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9227M7.pdf | |
| B43508B9187M7 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9187M7.pdf | |
| 380LQ102M350A052 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ102M350A052.pdf | |
| MAL210482223E3 | 22000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210482223E3.pdf | |
| C0805C101JDGACTU | 100pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C101JDGACTU.pdf | |
| 251R14S130JV4T | 13pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S130JV4T.pdf | |
| C3225X7R2A334K200AA | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7R2A334K200AA.pdf |