| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF4R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF4R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF4R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF4R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF4R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF4R7V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF4R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF4R7V.
| 50SKV1M4X5.5 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 50SKV1M4X5.5.pdf | |
| UPW1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1A332MHD.pdf | |
| UVK2C680MHD1TO | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C680MHD1TO.pdf | |
| UPJ1A820MDD1TA | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1A820MDD1TA.pdf | |
| URS1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A220MDD.pdf | |
| 10ML220MTA8X7 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ML220MTA8X7.pdf | |
| EKMG500ETD331MJ16S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ETD331MJ16S.pdf | |
| EMZE250ADA101MF90G | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8000 Hrs @ 105°C | EMZE250ADA101MF90G.pdf | |
| MAL215095473E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215095473E3.pdf | |
| EKMG630EMC102ML25S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630EMC102ML25S.pdf | |
| 80ZLH470MEFCG412.5X35 | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH470MEFCG412.5X35.pdf | |
| 510D336M010AA3D | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 510D336M010AA3D.pdf | |
| 510D476M6R3AA3D | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 510D476M6R3AA3D.pdf | |
| 380LX271M315J042 | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX271M315J042.pdf | |
| EKMS401VSN471MA30S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN471MA30S.pdf |