| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF3R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF3R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF3R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF3R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF3R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF3R6V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF3R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF3R6V.
| MAL211839229E3 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211839229E3.pdf | |
| UVR1HR33MDD1TA | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1HR33MDD1TA.pdf | |
| MAL211651159E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211651159E3.pdf | |
| 16ZLG1000MEFC10X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16ZLG1000MEFC10X20.pdf | |
| EGXE500ELL221MJ20S | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE500ELL221MJ20S.pdf | |
| AFK686M63G24B-F | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 350 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK686M63G24B-F.pdf | |
| 477LBB250M2CE | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 352.74 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 477LBB250M2CE.pdf | |
| MAL215727121E3 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.6 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215727121E3.pdf | |
| MLS162M075EA0D | 1600µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 76 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS162M075EA0D.pdf | |
| EEV-FK1V220R | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1V220R.pdf | |
| EET-UQ2E471JA | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2E471JA.pdf | |
| CL21B104KBCNNNC | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B104KBCNNNC.pdf | |
| TMK105BJ224KVHF | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | TMK105BJ224KVHF.pdf | |
| C0805C332K1RACTU | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C332K1RACTU.pdf | |
| GCJ216R72A153KA01D | 0.015µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCJ216R72A153KA01D.pdf |