| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF3R0V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF3R0V.
| UPW1H681MHD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1H681MHD.pdf | |
| EKMH630VSN472MR40T | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN472MR40T.pdf | |
| LAQ2D181MELZ25 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D181MELZ25.pdf | |
| E37F451CPN272MDA5M | 2700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F451CPN272MDA5M.pdf | |
| UPJ2V330MHD | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2V330MHD.pdf | |
| ECE-A1HKS2R2I | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKS2R2I.pdf | |
| 50ML33MEFC8X7 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50ML33MEFC8X7.pdf | |
| UHV1E332MHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E332MHD.pdf | |
| B41689A8337Q001 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 636 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8337Q001.pdf | |
| ELXS201VSN122MR35S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS201VSN122MR35S.pdf | |
| B43504A5227M60 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5227M60.pdf | |
| B43508F2827M87 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2827M87.pdf | |
| MALIEYN07CB527E02K | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CB527E02K.pdf | |
| B43501A3477M7 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3477M7.pdf | |
| 36DX422F250CF2A | 4200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX422F250CF2A.pdf |