| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF2R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF2R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF2R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF2R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF2R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF2R7V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF2R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF2R7V.
| E37F501CPN392MF92M | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN392MF92M.pdf | |
| 25YXG47MEFCTA5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25YXG47MEFCTA5X11.pdf | |
| 50NXA22MEFC6.3X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50NXA22MEFC6.3X11.pdf | |
| USF1A680MDD1TP | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A680MDD1TP.pdf | |
| 160BXC22MEFC10X20 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 160BXC22MEFC10X20.pdf | |
| MAL203029108E3 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 128 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203029108E3.pdf | |
| 50RX30470MCE12.5X25 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 50RX30470MCE12.5X25.pdf | |
| MAL215035152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215035152E3.pdf | |
| 500D207M6R3CB2A | 200µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D207M6R3CB2A.pdf | |
| 380LQ221M450H452 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ221M450H452.pdf | |
| 500D337M050EF5ASM3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D337M050EF5ASM3.pdf | |
| EKMQ161VSN222MA35S | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ161VSN222MA35S.pdf | |
| B43740A5568M | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A5568M.pdf | |
| EET-HD2G271KJ | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2G271KJ.pdf | |
| B41041A2686M | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A2686M.pdf |