| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF2R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF2R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF2R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF2R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF2R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF2R4V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF2R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF2R4V.
| UHE1J271MHD6 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J271MHD6.pdf | |
| EEE-FK0J471GP | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK0J471GP.pdf | |
| UWJ1H4R7MCL1GB | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1H4R7MCL1GB.pdf | |
| SLP680M450A3P3 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.879 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP680M450A3P3.pdf | |
| ECO-S2EP561EA | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 326 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2EP561EA.pdf | |
| 108RSS035M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 199 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 108RSS035M.pdf | |
| 50PK3.3MEFC5X11 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK3.3MEFC5X11.pdf | |
| SH470M010ST | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.21 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH470M010ST.pdf | |
| UPM2C2R2MPD1TA | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2C2R2MPD1TA.pdf | |
| UVY1A222MPD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1A222MPD.pdf | |
| 10JEV470M8X10.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 10JEV470M8X10.5.pdf | |
| MAL202128228E3 | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 65 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202128228E3.pdf | |
| EMVE160ARA152MKE0S | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE160ARA152MKE0S.pdf | |
| SLPX681M180A5P3 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX681M180A5P3.pdf | |
| 380LX102M250K042 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 380LX102M250K042.pdf |