| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF2R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF2R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF2R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF2R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF2R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF2R2V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF2R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF2R2V.
| ECO-S1EP153BA | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 39 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1EP153BA.pdf | |
| ESMQ201VSN821MQ30S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN821MQ30S.pdf | |
| 100LSW10000MNB51X98 | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C | 100LSW10000MNB51X98.pdf | |
| 477CKE016M | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 564.4 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 477CKE016M.pdf | |
| AFC475M35B12T-F | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC475M35B12T-F.pdf | |
| UFG1E101MPM1TA | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1E101MPM1TA.pdf | |
| UPB2W100MHD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2W100MHD.pdf | |
| UUH1H331MNQ1MS | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1H331MNQ1MS.pdf | |
| EKMM3B1VSN121MQ20S | 120µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM3B1VSN121MQ20S.pdf | |
| LGY2D561MELZ | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2D561MELZ.pdf | |
| E82D501VSN391MA50T | CAP ALUM 390UF 500V RADIAL | E82D501VSN391MA50T.pdf | |
| B43501B9567M62 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9567M62.pdf | |
| B43521A567M | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 270 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A567M.pdf | |
| CGS103T300X5R | 10000µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS103T300X5R.pdf | |
| GRM1555C1H391GA01D | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H391GA01D.pdf |