| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF2R0V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF2R0V.
| UFG1K470MPM1TD | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1K470MPM1TD.pdf | |
| UVK0J222MPD1TD | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK0J222MPD1TD.pdf | |
| UVR1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C331MPD1TD.pdf | |
| LQR2V332MSEG | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2V332MSEG.pdf | |
| UPJ1C392MHD6TN | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C392MHD6TN.pdf | |
| 500LSU1200MNBTI51X98 | 1200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 500LSU1200MNBTI51X98.pdf | |
| USH1H010MED | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USH1H010MED.pdf | |
| 35TXW390MEFC6.3X50 | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35TXW390MEFC6.3X50.pdf | |
| ELXZ6R3ELL472MK30S | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ELL472MK30S.pdf | |
| B41505A3159M | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A3159M.pdf | |
| 63YXG1500MEFCGC18X40 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63YXG1500MEFCGC18X40.pdf | |
| 500D687M040EF2A | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D687M040EF2A.pdf | |
| ESMH401VSN331MR40S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN331MR40S.pdf | |
| LKX2E391MESZ40 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E391MESZ40.pdf | |
| WBR500-16A | 500µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR500-16A.pdf |