| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2BF1R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2BF1R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2BF1R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2BF1R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2BF1R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2BF1R8V is new and unused, you can buy ERJ-B2BF1R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2BF1R8V.
| 35TZV10M4X6.1 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV10M4X6.1.pdf | |
| UPM1C560MDD1TD | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1C560MDD1TD.pdf | |
| MALREKB00JL415JG0K | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JL415JG0K.pdf | |
| B41505A228M2 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A228M2.pdf | |
| B43504A5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5227M62.pdf | |
| MAL215942102E3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 235 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215942102E3.pdf | |
| E36D160HPB683MA79M | 68000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D160HPB683MA79M.pdf | |
| B43564E2828M3 | 8200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564E2828M3.pdf | |
| ECO-S2GA331EA | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 402 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GA331EA.pdf | |
| SMG10VB332M12X20LL | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 141 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG10VB332M12X20LL.pdf | |
| B41044A6108M | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A6108M.pdf | |
| GRM155R61A224KE19D | 0.22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R61A224KE19D.pdf | |
| GCM1885C2A390JA16D | 39pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C2A390JA16D.pdf | |
| C0805C105M8RACTU | 1µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C105M8RACTU.pdf | |
| GRM155C80J184KE01D | 0.18µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C80J184KE01D.pdf |