| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ682V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ682V.
| UFG1A470MDM1TD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1A470MDM1TD.pdf | |
| LLS2Z182MELB | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z182MELB.pdf | |
| UPJ2C470MHD1TN | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2C470MHD1TN.pdf | |
| 10RX30330M8X11.5 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 10RX30330M8X11.5.pdf | |
| EEU-TA1E102S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1E102S.pdf | |
| EMVH250ARA471MKE0S | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 140 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH250ARA471MKE0S.pdf | |
| B43504B9277M87 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9277M87.pdf | |
| B43457A4478M | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A4478M.pdf | |
| B43455B4109M3 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455B4109M3.pdf | |
| B41042A477M | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A477M.pdf | |
| B41042A7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A7108M.pdf | |
| B41828A4478M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A4478M.pdf | |
| B41851A6106M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 20 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A6106M.pdf | |
| C0402C101K4GACTU | 100pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C101K4GACTU.pdf | |
| GRM188R71H102KA01J | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H102KA01J.pdf |