| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ562V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ562V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ562V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ562V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ562V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ562V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ562V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ562V.
| EEE-HA1V221P | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1V221P.pdf | |
| ECE-A1AKA220 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1AKA220.pdf | |
| LGM2W561MELC35 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGM2W561MELC35.pdf | |
| UPW2E331MRD | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2E331MRD.pdf | |
| UVZ2F4R7MPD1TD | 4.7µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F4R7MPD1TD.pdf | |
| 382LX823M050B102VS | 82000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX823M050B102VS.pdf | |
| UPM1A121MED1TA | 120µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1A121MED1TA.pdf | |
| UHV0J122MPD1TD | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J122MPD1TD.pdf | |
| 25ZLG820MEFC10X23 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLG820MEFC10X23.pdf | |
| EEU-ED2G220SB | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2G220SB.pdf | |
| B43540A5227M7 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5227M7.pdf | |
| 381LQ333M025A042 | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ333M025A042.pdf | |
| MAL215618103E3 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 67 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215618103E3.pdf | |
| PSU23315B | 233µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU23315B.pdf | |
| ECE-P2DP822HX | 8200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 26 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P2DP822HX.pdf |