| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ560V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ560V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ560V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ560V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ560V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ560V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ560V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ560V.
| UVP1E330MED1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E330MED1TD.pdf | |
| UVR2D4R7MPD | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D4R7MPD.pdf | |
| 381LX682M063A042 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX682M063A042.pdf | |
| EEE-HD1C471AP | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1C471AP.pdf | |
| EKYB250ELL392ML25S | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB250ELL392ML25S.pdf | |
| LNC2W152MSEF | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W152MSEF.pdf | |
| UFW1H0R1MDD1TA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H0R1MDD1TA.pdf | |
| MAL214269479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214269479E3.pdf | |
| UVP1A471MPD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1A471MPD.pdf | |
| MAL214890156E3 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214890156E3.pdf | |
| 500D156M035BA2 | 15µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D156M035BA2.pdf | |
| B43601B2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2567M.pdf | |
| B43505A2337M82 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2337M82.pdf | |
| C1210C475K5R1CTU | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X7R 2-Non Standard SMD, J-Lead 0.138" L x 0.142" W (3.50mm x 3.60mm) | C1210C475K5R1CTU.pdf | |
| C0402C104K4PACTU | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C104K4PACTU.pdf |