| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ512V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ512V.
| EEU-EB1H471 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H471.pdf | |
| MLP332M080EB0A | 3300µF 80V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 44 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP332M080EB0A.pdf | |
| 400MXG180MEFCSN30X25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXG180MEFCSN30X25.pdf | |
| ESMG500ETC1R0ME11D | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ETC1R0ME11D.pdf | |
| MALREKB05AA210J00K | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.26 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA210J00K.pdf | |
| ELXY500ELL101MJ16S | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY500ELL101MJ16S.pdf | |
| ESMQ401ELL3R3MHB5D | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ401ELL3R3MHB5D.pdf | |
| UCY2D680MHD3 | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D680MHD3.pdf | |
| EMVY100GDA222MLH0S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY100GDA222MLH0S.pdf | |
| LLS2V271MELB | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2V271MELB.pdf | |
| C1206C394K1RACTU | 0.39µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C394K1RACTU.pdf | |
| FK18C0G1H070D | 7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK18C0G1H070D.pdf | |
| RDE5C2A7R0D0K1H03B | 7pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C2A7R0D0K1H03B.pdf | |
| C3216X5R1C336M160AB | 33µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1C336M160AB.pdf | |
| VJ0603D390MLPAP | 39pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D390MLPAP.pdf |