| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ511V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ511V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ511V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ511V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ511V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ511V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ511V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ511V.
| EGXE401ELL100MJ25S | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE401ELL100MJ25S.pdf | |
| LGU2P331MELY | 330µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P331MELY.pdf | |
| UPT2E331MRD | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2E331MRD.pdf | |
| EKXJ351ELL120MJ16S | 12µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL120MJ16S.pdf | |
| UPS1C100MDD1TA | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C100MDD1TA.pdf | |
| 50NXA22MEFC6.3X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50NXA22MEFC6.3X11.pdf | |
| UPV1H6R8MFD | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H6R8MFD.pdf | |
| EKMH201VSN821MQ50T | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN821MQ50T.pdf | |
| WBR150-35A | 150µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.95 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR150-35A.pdf | |
| MAL212327479 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212327479.pdf | |
| MAL215752222E3 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215752222E3.pdf | |
| 381EL391M250J032 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL391M250J032.pdf | |
| EET-UQ2E102KA | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2E102KA.pdf | |
| GRM31CR71H475KA12L | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR71H475KA12L.pdf | |
| UHV-11A | 1000pF 50000V (50kV) Ceramic Capacitor Z5T Disk, Metal Fitting - Threaded 1.890" Dia x 1.378" L (48.00mm x 35.00mm) | UHV-11A.pdf |