| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ472V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ472V.
| ECA-0JHG682 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG682.pdf | |
| EEU-FR1A152B | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A152B.pdf | |
| LGU1K562MELB | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K562MELB.pdf | |
| UPJ1C182MHD6TN | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C182MHD6TN.pdf | |
| UWF1V6R8MCL1GB | 6.8µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWF1V6R8MCL1GB.pdf | |
| UPJ0J272MHD6TN | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J272MHD6TN.pdf | |
| UMA1E330MDD1TE | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1E330MDD1TE.pdf | |
| 80ZLH33MEFCTA6.3X11 | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 80ZLH33MEFCTA6.3X11.pdf | |
| MAL214231093E3 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214231093E3.pdf | |
| ELXV250ELL561MJ25S | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL561MJ25S.pdf | |
| UCZ1J330MCL6GS | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1J330MCL6GS.pdf | |
| MAL204341221E3 | 220µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 700 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204341221E3.pdf | |
| B43601C9227M87 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9227M87.pdf | |
| B43504A2827M67 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2827M67.pdf | |
| MALIEYH07DB556C02K | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 23 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07DB556C02K.pdf |