| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ470V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ470V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ470V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ470V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ470V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ470V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ470V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ470V.
| EEE-FC1V2R2R | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V2R2R.pdf | |
| UPW1V220MDD | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V220MDD.pdf | |
| 400MXK390MEFCSN25X40 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK390MEFCSN25X40.pdf | |
| 860080773005 | 27µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080773005.pdf | |
| EEE-TKA152UAQ | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TKA152UAQ.pdf | |
| 860021378014 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021378014.pdf | |
| 35ML18MEFC5X7 | 18µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ML18MEFC5X7.pdf | |
| AVS226M35C12T-F | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS226M35C12T-F.pdf | |
| ESMG161ELL100MJC5S | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG161ELL100MJC5S.pdf | |
| 380LX472M050J012 | SNAPMOUNTS | 380LX472M050J012.pdf | |
| 380LQ472M050H022 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ472M050H022.pdf | |
| EKMH630VSN472MA30T | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN472MA30T.pdf | |
| LAK2G181MELB30 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G181MELB30.pdf | |
| B43305A5337M60 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5337M60.pdf | |
| B43540C2108M | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2108M.pdf |