| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ391V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ391V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ391V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ391V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ391V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ391V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ391V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ391V.
| 860160478028 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860160478028.pdf | |
| UCY2C271MHD6 | 270µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C271MHD6.pdf | |
| EKMG250ETC101MF11D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG250ETC101MF11D.pdf | |
| ELXY350ETC470MFB5D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY350ETC470MFB5D.pdf | |
| B41858C8107M | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 577 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C8107M.pdf | |
| MAL203635339E3 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203635339E3.pdf | |
| MAL214656152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214656152E3.pdf | |
| MALREKE00JS447D00K | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 68 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JS447D00K.pdf | |
| B43254B4826M | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B4826M.pdf | |
| EKMS421VSN221MQ35S | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN221MQ35S.pdf | |
| LGJ2W151MELC20 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2W151MELC20.pdf | |
| B43511A5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 390 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5397M.pdf | |
| 36DX612F350DJ2A | 6100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX612F350DJ2A.pdf | |
| 101X813U050DC1B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X813U050DC1B.pdf | |
| CGA4J3X8R1C105K125AD | 1µF 16V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X8R1C105K125AD.pdf |