| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ364V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ364V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ364V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ364V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ364V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ364V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ364V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ364V.
| UPB1A221MED1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1A221MED1TD.pdf | |
| MAL216050102E3 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | MAL216050102E3.pdf | |
| 35MS522MEFCT56.3X5 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS522MEFCT56.3X5.pdf | |
| 566AXZ050M | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.145 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 566AXZ050M.pdf | |
| LLS2Z102MELA | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z102MELA.pdf | |
| TVA1420-E3 | 100µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1420-E3.pdf | |
| PSU12465 | 124µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU12465.pdf | |
| B43520A5128M | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A5128M.pdf | |
| CGS921T350R4C | 920µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 108 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS921T350R4C.pdf | |
| TC75101 | 100µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 770 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC75101.pdf | |
| C410C154K5N5TAAUTO | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X8L Axial 0.095" Dia x 0.170" L (2.31mm x 4.32mm) | C410C154K5N5TAAUTO.pdf | |
| GRM0225C1E8R7WDAEL | 8.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R7WDAEL.pdf | |
| GRJ219R72A471KE01D | 470pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRJ219R72A471KE01D.pdf | |
| RDER72A222K0S1H03A | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDER72A222K0S1H03A.pdf | |
| CC0805KRX7R0BB472 | 4700pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7R0BB472.pdf |