| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ362V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ362V.
| EKMG201ELL4R7MHB5D | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG201ELL4R7MHB5D.pdf | |
| B43457A5109M | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457A5109M.pdf | |
| 865230443003 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230443003.pdf | |
| TYEH1V226F55MTR | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | TYEH1V226F55MTR.pdf | |
| EKMG101ETD101MJ20S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101ETD101MJ20S.pdf | |
| MAL214097402E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214097402E3.pdf | |
| 16USC10000MEFCSN22X25 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 16USC10000MEFCSN22X25.pdf | |
| 510D107M035CC4D | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 510D107M035CC4D.pdf | |
| EKMH251VNN821MA35T | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 303 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN821MA35T.pdf | |
| B43540A5227M67 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5227M67.pdf | |
| 36D331F450BC2A | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D331F450BC2A.pdf | |
| 101C212U075AK2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C212U075AK2B.pdf | |
| CL10C820JB8NNNC | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C820JB8NNNC.pdf | |
| GRM033R71E271KA01D | 270pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71E271KA01D.pdf | |
| CBR06C709BAGAC | 7pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C709BAGAC.pdf |