| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ361V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ361V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ361V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ361V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ361V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ361V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ361V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ361V.
| UPW1J330MED1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J330MED1TD.pdf | |
| UVY1E222MHD | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1E222MHD.pdf | |
| USP1V3R3MDD1TE | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1V3R3MDD1TE.pdf | |
| MALREKE00AA233FL0K | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.823 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA233FL0K.pdf | |
| 400LLE2.7MEFCTA8X11.5 | 2.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 400LLE2.7MEFCTA8X11.5.pdf | |
| 250CFX47MEFC12.5X25 | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 250CFX47MEFC12.5X25.pdf | |
| 380LX331M250K012 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 550 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX331M250K012.pdf | |
| B43540B5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 530 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5187M.pdf | |
| MAL211948471E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 300 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211948471E3.pdf | |
| B43601F2158M80 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2158M80.pdf | |
| KZE50VB121M8X15LL | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | KZE50VB121M8X15LL.pdf | |
| C0603C103J5RACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C103J5RACTU.pdf | |
| C1608X5R1C106M080AB | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R1C106M080AB.pdf | |
| GRM21BR71E155KA88L | 1.5µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71E155KA88L.pdf | |
| C2012CH2E682K125AA | 6800pF 250V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2E682K125AA.pdf |