| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ360V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ360V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ360V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ360V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ360V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ360V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ360V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ360V.
| EMVH350ADA100MF60G | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.6 Ohm 1000 Hrs @ 125°C | EMVH350ADA100MF60G.pdf | |
| 25TKV330M8X10.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 25TKV330M8X10.5.pdf | |
| UPT2P820MHD | 82µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P820MHD.pdf | |
| UPT2W680MHD | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W680MHD.pdf | |
| 860080575016 | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080575016.pdf | |
| EEU-FC1H221SB | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H221SB.pdf | |
| UVR2C4R7MED1TA | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C4R7MED1TA.pdf | |
| MALREKA00BA222L00K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.83 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA222L00K.pdf | |
| MAL216050221E3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216050221E3.pdf | |
| MAL215858152E3 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 107 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215858152E3.pdf | |
| ESMH160VNN104MA80T | 100000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH160VNN104MA80T.pdf | |
| B43504J2108M87 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504J2108M87.pdf | |
| B43508G2108M62 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2108M62.pdf | |
| E32D101CDS153MEA5M | 15000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D101CDS153MEA5M.pdf | |
| ECO-S1VP223DA | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 26 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1VP223DA.pdf |