| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ302V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ302V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ302V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ302V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ302V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ302V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ302V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ302V.
| LLG2G181MELZ30 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G181MELZ30.pdf | |
| UPJ1H471MHD1TO | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H471MHD1TO.pdf | |
| LGX2H101MELZ40 | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2H101MELZ40.pdf | |
| 16MS54.7MEFCTZ4X5 | 4.7µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS54.7MEFCTZ4X5.pdf | |
| UPV1H120MFD1TA | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H120MFD1TA.pdf | |
| 35ZLH220MEFCTA8X11.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 35ZLH220MEFCTA8X11.5.pdf | |
| 6.3YXG1000MEFCTA8X16 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG1000MEFCTA8X16.pdf | |
| B41252C7688M | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252C7688M.pdf | |
| 100YXG330MEFC18X20 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG330MEFC18X20.pdf | |
| B41231B7109M | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B7109M.pdf | |
| ESMH6R3VSN473MR35T | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH6R3VSN473MR35T.pdf | |
| 200MXC2200MEFCSN35X50 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC2200MEFCSN35X50.pdf | |
| B43510A3827M | 820µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 85 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3827M.pdf | |
| ECE-V0JA102UP | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V0JA102UP.pdf | |
| EEE-HA2A4R7P | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA2A4R7P.pdf |