| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ273V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ273V.
| 16ZLH1000MEFC8X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 16ZLH1000MEFC8X20.pdf | |
| 477LBA450M2EH | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529.11 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477LBA450M2EH.pdf | |
| 860080573004 | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080573004.pdf | |
| EET-HC2G181CA | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.013 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G181CA.pdf | |
| EET-UQ2S391JA | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S391JA.pdf | |
| 16SEV330M8X10.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 16SEV330M8X10.5.pdf | |
| 860020278024 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020278024.pdf | |
| UCB0J101MCL1GS | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCB0J101MCL1GS.pdf | |
| 105CKR100M | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 132.63 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 105CKR100M.pdf | |
| UST1A330MDD1TP | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1A330MDD1TP.pdf | |
| UPM1E820MED1TA | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1E820MED1TA.pdf | |
| 350BXC4.7MEFC10X12.5 | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 350BXC4.7MEFC10X12.5.pdf | |
| B41858C5158M8 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5158M8.pdf | |
| MAL202128221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 614 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202128221E3.pdf | |
| 381LQ151M400H032 | SNAPMOUNTS | 381LQ151M400H032.pdf |