| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ272V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ272V.
| EMVA500ADA101MHA0G | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA500ADA101MHA0G.pdf | |
| UFW1H331MPD1TD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H331MPD1TD.pdf | |
| 25SEV3300M18X21.5 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 25SEV3300M18X21.5.pdf | |
| UPS1E220MDD1TA | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E220MDD1TA.pdf | |
| AVS336M35D16T-F | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS336M35D16T-F.pdf | |
| B41868W4227M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 228 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W4227M.pdf | |
| SLPX273M016C4P3 | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX273M016C4P3.pdf | |
| SLP562M050A9P3 | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP562M050A9P3.pdf | |
| TE1303 | 5µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1303.pdf | |
| EKMH100VSN103MP25T | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VSN103MP25T.pdf | |
| SLP271M350E3P3 | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M350E3P3.pdf | |
| ESMM201VSN122MA30S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM201VSN122MA30S.pdf | |
| B43508A5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5157M82.pdf | |
| MAL205928221E3 | 220µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 580 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205928221E3.pdf | |
| TVA1962 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1962.pdf |