| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ244V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ244V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ244V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ244V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ244V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ244V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ244V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ244V.
| B41896D7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 152 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C | B41896D7108M.pdf | |
| UCD1A330MCL6GS | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1A330MCL6GS.pdf | |
| UML1E4R7MDD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UML1E4R7MDD.pdf | |
| UPA1V181MPD1TA | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1V181MPD1TA.pdf | |
| AVS226M2AG24B-F | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 13.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS226M2AG24B-F.pdf | |
| UCA2G220MHD6 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2G220MHD6.pdf | |
| ELBG250ETS302AL20Z | 3000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELBG250ETS302AL20Z.pdf | |
| B41231A6568M | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6568M.pdf | |
| EKMM800VSN182MR25S | 1800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM800VSN182MR25S.pdf | |
| B43601A2128M60 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2128M60.pdf | |
| B41693A8567Q7 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 120 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A8567Q7.pdf | |
| 63MXC6800MEFCSN30X40 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 63MXC6800MEFCSN30X40.pdf | |
| B43601E2158M67 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2158M67.pdf | |
| HVMLS103M020EA0C | 10000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack 56 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS103M020EA0C.pdf | |
| B41022A2227M | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | B41022A2227M.pdf |