| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ243V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ243V.
| B41821A4228M | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A4228M.pdf | |
| 860080778019 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080778019.pdf | |
| UCS2E680MHD1TN | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E680MHD1TN.pdf | |
| 25YXG330MEFCT810X12.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXG330MEFCT810X12.5.pdf | |
| UCY2E560MHD | 56µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2E560MHD.pdf | |
| 36DE623G010AC2A | 62000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE623G010AC2A.pdf | |
| MAL212387689E3 | 68µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.7 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212387689E3.pdf | |
| MVE35VE102MM17TR | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 365 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE35VE102MM17TR.pdf | |
| AHA224M50B12T-F | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 905 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA224M50B12T-F.pdf | |
| C1608X5R1E334K080AC | 0.33µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R1E334K080AC.pdf | |
| CGJ3E2X7R1E104K080AA | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2X7R1E104K080AA.pdf | |
| GRM32MR71H474KA01L | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32MR71H474KA01L.pdf | |
| 885012010014 | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 885012010014.pdf | |
| CL10B104KO8NNNL | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B104KO8NNNL.pdf | |
| GRM1555C2A6R1CA01J | 6.1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A6R1CA01J.pdf |