| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2AJ241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 3/4W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2AJ241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2AJ241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.75W, 3/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2AJ241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2AJ241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2AJ241V is new and unused, you can buy ERJ-B2AJ241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2AJ241V.
| UPW1C222MHD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1C222MHD.pdf | |
| EEU-FC1C182S | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C182S.pdf | |
| LNX2W472MSEG | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2W472MSEG.pdf | |
| UHD1V102MHD1TO | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1V102MHD1TO.pdf | |
| B41505A3159M | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A3159M.pdf | |
| 228SAK050M | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 121 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 228SAK050M.pdf | |
| 39D357G025EL6 | 350µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D357G025EL6.pdf | |
| E36D151HPN842TEE9M | 8400µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D151HPN842TEE9M.pdf | |
| B43457C9228M | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457C9228M.pdf | |
| M39018/06-0121M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/06-0121M.pdf | |
| MLS221M250EK1D | 220µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 597 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS221M250EK1D.pdf | |
| MVE50VC47RMF80TP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.937 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE50VC47RMF80TP.pdf | |
| MVA63VC331MK16TR | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 703 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MVA63VC331MK16TR.pdf | |
| B41042A5158M | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A5158M.pdf | |
| GRM32ER61A476KE20K | 47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER61A476KE20K.pdf |